Tel: 0530 652 7868
Hemen İletişime Geç
  • Eğitim ve seminerlerle ilgili başvurularınız için:
  • 0530 652 7868
  • info@yaziciakademi.com.tr

TİDYeS Hazırlık Kursu

TİDYeS Hazırlık Kursu

Tidyes Sınavı Nedir?

Tidyes elektronik ortamda Türk İşaret Dili yeterliliğini ölçmeyi amaçlayan bir sınav türüdür.Ortak Başvuru Metninin dil kazanımlarını temel alarak yapılan sınav ile adayların  tüm dil seviyelerindeki gereken  yeterliliğini ölçülmektedir. Sınavda bireyselleştirilmiş bilgisayarlı test altyapısı kullanılacaktır.

TİDYeS Sınavı Ne Zaman?

21 Kasım 2022 saat 10:00 – 02 Aralık 2022 saat 17:00 tarihleri arasında başvuru yapabilirsiniz.

Sınav Tarihi: 12 Aralık 2022 –  16 Aralık 2022

Sonuç Tarihi: 30 Aralık 2022

Sınavın Hedef Kitlesi;

Türk İşaret Dili (TİD) lisansüstü programlarında eğitim almak isteyen öğrenciler,

Öğretmenlik sertifikası için dil yeterliliğini belgelemek isteyen adaylar,

Tercümanlık görevinde çalışabilmek için dil yeterliliğini değerlendirmek isteyenler,

Dil düzeyini belirlemek isteyen TİD öğrencileri,

Özel eğitim alanında çalışan öğretmenler,

Görevde yükselme için dil yeterliliğini belgelendirmek isteyen çalışanlar.

Sınavın İçeriği

Tidyes  sınavının Toplam süresi 150 dakikadır.2 temel bölümden oluşmaktadır.Kavrama ve üretim. Kavrama bölümü 11 türde toplam 52 sorudur. Video tabanlı olarak hazırlanan tüm sorular çoktan seçmeli özelliktedir. Kavrama bölümü, adayın dil performansını gözeterek soru havuzundan bir sonra gelen  en uygun soruyu seçmek için tasarlanmıştır. Bu sebeple sınava giren her aday, sınavda gösterdiği performansa göre farklı düzeydeki sorularla karşılaşıcaktır. Kavrama bölümündeki sorulardan en fazla 8 tanesi deneme türü şeklindedir.Deneme sorular, değerlendirme işlemine alınmayacaktır. Deneme sorularına ilişkin bilgi ve belgeler sınav sonrasında açıklanmaz ve paylaşılmaz.

Üretim bölümü ise adayın Türk İşaret Dili üretim becerisini farklı düzeylerde ölçmeyi planlayan 8 farklı bölümden oluşmaktadır. Adayınkendisine verilen üretim görevini, bilgisayar kamerasını kullanarak gerçekleştirmesi beklenir.

 

Bugüne kadar ki tüm TİDYeS sınavına girmiş ve sınavı kazanmış olan eğitmenimizin hazırladığı online derslere başvurmak için tıklayınız

 

Başvuru Yap